AlfaPower

75 2.5 --> QV --> 2.5?

Besar - 2016-9-28 kl 11:48

Har haft som plan att köra på bana ganska länge, skaffade garage där jag kunde meka just för att kunna köpa banbil!

Dök upp en annons på rejsa/här och jag slog till. Påbörjat banobjekt som hade pausats.
Betalade handpenning redan under våren, men först nu till helgen hämtade jag den.

Finns tråd sen innan här på alfapower:
https://www.alfapower.nu/viewthread.php?tid=26123

Nu är jag lite kluven om jag skall fortsätta bygga banbil av den eller återställa till orginal, 75or börjar bli någorlunda sällsynta.
Och enligt garagekompisar som har hållit på med Alfor sen en tid tillbaks tycker att det är alldeles för bra objekt för att börja kapa och såga!

Får se när jag hunnit gå igenom den lite noggrannare!

Men projekttrådar är roliga :)



IMG_20160924_105452.jpg - 3.2MB

IMG_20160924_110755.jpg - 3.6MB

IMG_20160924_152146.jpg - 2.8MB

DSC06043.jpg - 2.9MB

Bobby - 2016-9-28 kl 17:27

Kan inte riktigt än förlika mig med fronten men satan vad hårda dessa är baktill och i profil! Verkar vara en kul bil. Kapa inte säger jag om den är för bra för det =)

sam_h - 2016-9-28 kl 19:57

Härligt att den äntligen är hemma!

sam_h - 2016-9-28 kl 19:59

Lite inspiration från Sälens skönljudande 75 2.5:a

https://youtu.be/dkcyEc3bH0s

dhladohc - 2016-9-28 kl 20:07

Kul!
Behöver ju inte vara 100% original, men lagom att sätta gränsen innan man börjar kapa en massa plåt.

Satan!
Börjar bli olidligt sugen på en 75 V6.
Riktigt snygg med de där fälgarna också. :drool:

BennySteen - 2016-9-28 kl 22:15

fundera på om du tänkt bara finåka lite bana eller inte. Skall du åka fort och kanske börja tävla så behövs det väldigt stora ingrepp som ju faktiskt fördärvar bilen. racerbilar har en tedens att slitas efter några års banåkning.


HEDBERG - 2016-9-29 kl 05:57

Hej, den bilen ser ju fin ut ,vad säger du om att rejsa sönder en 156 istället eller 33a .Billiga 156 finns det gott om som är lagom rostiga

ar105 - 2016-9-29 kl 13:11

75:an är en jättetrevlig bil som tyvärr börjar bli väldigt sällsynt. Av döma av bilderna ser din riktigt fin ut. Som Benny säger så beror det på hur du ska köra på bana. Ska man bara "finåka" räcker det långt med ganska små fixningar. Ska man tävla eller köra riktigt hårt så kommer det att slita på grejerna och man får inte vara rädd för skador på bilen. Ett alternativ som brukar bil billigare än att bygga själv är att köpa en färdig banbil. Finns en del till salu då och då och säljs oftast klar billigare än byggkostnaden. 156:an är också ett bra tips. Framhjulsdriven men går att få fason på om man vill det.

FredrikAssarsson - 2016-9-29 kl 13:15

Sjukt cool 75 som tydligen blir snyggare utan kofångare fram? :)


Besar - 2016-9-29 kl 13:56

Så fort en alfa blir veteranare så blir det snyggare utan kofångare ? :oO


Jag har aldrig kört på bana, så vet inte om det blir finåka eller köra riktigt hårt, men jag har svårt att hålla tillbaks, allmänt, så förmodligen blir det köra hårt! :evil::angryfire:

Och då vill jag ha en bil som man inte är rädd att den skall skadas eller gå sönder.
Så planen för denna bil när jag bestämde mig för att köpa var att fortsätta det förra ägaren hade påbörjat, in med bur, lätta så mycket det går och åka på trackdays.
Till en början vill jag ha en gatregat banbil.


Men kanske har jag hittat ett bättre objekt för detta, där det redan har kapats och sågats och bur monterats :) :idea:


För att återställa denna så kommer jag behöva inredning, och drivlina.
Antar att 2.5 motor/växellåda borde inte vara så svåra att hitta? Minst eftertraktade kombinationen, eller?



HEDBERG - 2016-9-29 kl 18:54

En väl använd 2,5 motor mixad med en 3,0 från 164 kan bli en bra motor till låg kostnad utan att det syns + det är inget problem med att köra 2,5 insprut på en 3,0 . växellådan från 2,5 är säkert billigare p.g.a avsaknaden av diffbroms men bilen blir rätt pigg med den kombon , min fru kör 3,0 med 2,5 låda då jag ville komma åt diffbromsen till min gtv 6 ( original gtv6 låda med diffbroms från 3,0 amerika ) 3,0 lådan är min livlina om det pajar nån gång på bilarna .

Jonka Olofsson - 2016-9-30 kl 02:03

Återställ till orig! För fin för att kapas.. De är ju roliga även i originalutförande de där :beerchug:

Oscar - 2016-9-30 kl 22:25

Appropå V6:ans sång så kommer jag inte från att den här Alfa 90:an 2.0 låter riktigt bra. Helt annan respons i motorn med CEM motorstyrning.

https://youtu.be/KZ9Dd4AfP-A?t=140

Christian Rakovsky - 2016-10-1 kl 11:13

FANTASTICO..
Har läst att Alfa Romeo hade experimenterat med detta CEM även på Alfasud, stämmer det? Fungerar CEM idag? Elektronik sen 80talet är stenålders och inte pålitlig?

HEDBERG - 2016-10-1 kl 13:34

Elektronik från 80 tal typ bosch är pålitliga system som är enkla , att hitta en cem alfa 90 är nog ganska svårt idag och få vet om det var någon hit ,hur som så var alfa för tidiga med denna uppfinning "vad skulle man med det till ,bosch var ju billigare"

Oscar - 2016-10-1 kl 16:32

Det fanns CEM både på nord 4:an, Sud och V6. Men bara 90 2.0 V6 hamnade på öppna marknaden, runt 900st bilar ska ha producerats.

Systemet är lite speciellt. Det använder en progressiv (mekanisk) bränsletrycksregulator för att grovmappa systemet gällande last, så i det avseendet är det "MAP", styr bränslemängd med insugsvakuum. Sedan är det vad jag vet först med att vara helt sekventiellt, det håller ordning på vilken cylinder som ska ha bränsle och när. Men man har också en olinjär digital 8bitars avläsning av spjälläget. Som sköter bränsleanrikning och ytterligare finputs på lastsidan.

Det fanns ett CEM2 runt hörnet, men drog FIAT pluggen. CEM2 funderade man på hur man skulle återkoppla motorns vridmoment till styrboxen för att optimera tändläget, och det funderades kring att mäta flex i motorfästen, sätta tändstiften i piezoelektriska hållare och mäta förbränningstrycket eller om joniseingsmätning var något (notera att Saab kom med DI 1988).

Det är också notabelt att Alfa valde separata spjäll till V6:an, de bor lägst ner i V:et.

Det är nog inte en alltför vild gissning att några av hjärnorna bakom CEM hamnade hos Weber-Marelli och pillade ihop IAW, där är den något exotiska TPS:en bytt till en kommersiell lösning - men den är olinjär!

Ser ingen större anledning till att ett CEM inte skulle fungera idag, det är nog samma status som på Bosch. Men skillnaden att man lär vara helt rökt när ett CEM brakar, deldonatorer finns ju inte. TPS givare är intressant, eftersom den är optisk och kontaktfri så slits den inte mekaniskt, däremot brukar optointerface inte gilla värme.

Jag tycker det är intressant att man såg så stor potential i motorn att man hellre lade pengarna på att bygga ett riktigt bra motorstyr än ... något annat. Och att man ju uppenbarligen tyckte att Tyskarnas system var ambitionslösa när det gällde prestanda.

En Alfa 90 V6 2.0 med CEM har självklart ett historiskt värde, den var en kristallkula för framtiden. Men visst har det runnit mycket vatten under broarna sedan dess.

matfo - 2016-10-1 kl 17:50

Den där 75:an var ett bra köp Besar! :beerchug:

Nu fortsätter trådkapningen litegrann...

Skulle vara tufft att ha en av dessa udda ekipage som en Alfa 90 2,0 V6 :thumbsup: och det finns bilar till salu i Italien i olika skick och prisklasser...

http://www.subito.it/auto/alfa-romeo-alfetta-alfa-90-2-0-v6-...

http://www.subito.it/auto/alfa-romeo-alfa-90-6v-iniezione-19...

http://www.subito.it/auto/alfa-romeo-90-alfa-90-2-0i-v6-q-or...

Besar - 2017-2-21 kl 00:52

Jaha...här har inte hänt mycket...i princip inget alls!
Men beslut om att återställa denna bil har tagits iallafall!

För bra för att kapa och förstöra...och jag köpte en annan bil att bygga banbil av:


IMG_20161210_140009.jpg - 1.5MB

DSC06094.jpg - 3.1MB




Det som tilltala mest med denna var just detta:


Screenshot_20161117-221025.png - 531kB



Proffsbyggd FIA godkänt bur sitter redan i.
Men får bli separat tråd om denna, och hinner nog inte börja på den förrän nästa vinter.

Besar - 2017-2-21 kl 01:06

Nu har jag 3 st 116 bilar.

Planen är att delar skall flyttas mellan dem för att få ihop tre bilar så som jag vill ha dem.

Denna 75'a skall bli "orginal", så många godbitar från denna skall flyttas över till min GTV6'a och GTV banbilen (TS låda, QV motor, coils...). Och delar från dem till denna.



Med ban-GTVn följde bla denna motor:


Alfa GTV6 2015_03_ (5)small.jpg - 226kB

Alfa GTV6 2015_03_ (8)small.jpg - 203kB



DSC06097.jpg - 4MB


Jag och säljaren kom inte fram till om det var en QV motor eller ej. Han hade köpt den i tron om att det var en QV motor, men motorkoden säger att det är en vanlig 3.0a från en bil utan kat!
Jag går på motorkoden, dvs vanlig 3.0a, med en chans att det sitter QV kammar i.
Står det någon märkning på QV kammar? Är det lätt att ta reda på det om jag lyfter på ventilkåpan?

Annars var tanken att denna QV motor skulle hamna i min svarta GTV6'a :/

Besar - 2017-2-21 kl 01:14

Back to 75'an.

Det jag är ute efter är följande saker till att börja med.
*Inredning
*2.5 drivlina (speciellt växellåda)

Reservdelsbil skulle vara optimalt, fanns en ute på blocket i höstas som någon hann köpa innan mig, var tom i samma färg :/


Drivlina kanske jag har hittat...men skulle vara trevligt med något närmare Skåne.


Förhoppningsvis får jag in den i mekkgaraget till mars, just nu:


IMG_20161210_210043.jpg - 1.5MB

[Ändrad 2017-2-21 av Besar]

Maffia Alfisti - 2017-2-21 kl 07:06

Quote: Ursprugligen inlagt av Besar  
För bra för att kapa och förstöra...och jag köpte en annan bil att bygga banbil av:


Quote: Ursprugligen inlagt av Besar  

Nu har jag 3 st 116 bilar.

Planen är att delar skall flyttas mellan dem för att få ihop tre bilar så som jag vill ha dem.

Denna 75'a skall bli "orginal", så många godbitar från denna skall flyttas över till min GTV6'a och GTV banbilen (TS låda, QV motor, coils...). Och delar från dem till denna.


Låter som ett bra beslut :thumbsup:
Kommer bli en riktigt mysig glassätar 75a det där :beerchug: finns allt för få kvar :/
Smått sorgsen att jag brukat 2st 75TS till donator- o banbilsbyggar-skick :/ var mkt trevliga bruksbilar (om man bortser från lynniga dörrlås på vintern) men de hade förtjänat bättre såhär i efterhand..

Lycka till med jakten på delar. Drivlinan borde inte vara några problem. Hör med "Plyshe" här på AP. Han har många donator 75or. En fin inredning kan bli svårare men håller tummarna :thumbsup:

[Ändrad 21-2-2017 av Maffia Alfisti]

blyfot - 2017-2-21 kl 07:45

Vad är det för fläktar som sitter bak på den röda GTVn?

Berra W - 2017-2-21 kl 11:52

Quote: Ursprugligen inlagt av Maffia Alfisti  
Quote: Ursprugligen inlagt av Besar  
För bra för att kapa och förstöra...och jag köpte en annan bil att bygga banbil av:


Quote: Ursprugligen inlagt av Besar  

Nu har jag 3 st 116 bilar.

Planen är att delar skall flyttas mellan dem för att få ihop tre bilar så som jag vill ha dem.

Denna 75'a skall bli "orginal", så många godbitar från denna skall flyttas



över till min GTV6'a och GTV banbilen (TS låda, QV motor, coils...). Och delar från dem till denna.


Låter som ett bra beslut :thumbsup:

Kommer bli en riktigt mysig glassätar 75a det där :beerchug: finns allt för få kvar :/
Smått sorgsen att jag brukat 2st 75TS till donator- o banbilsbyggar-skick :/ var mkt trevliga bruksbilar (om man bortser från lynniga dörrlås på vintern) men de hade förtjänat bättre såhär i efterhand..

Lycka till med jakten på delar. Drivlinan borde inte vara några problem. Hör med "Plyshe" här på AP. Han har många donator 75or. En fin inredning kan bli svårare men håller tummarna :thumbsup:

[Ändrad 21-2-2017 av Maffia Alfisti]


Jag har inredning både till AR90 och AR75 liggande...

Berra W - 2017-2-22 kl 11:37

Hej Besar:

Jag svarade på ditt U2. Som sagt, finns inredningar INTE MÖGLIGA!
Så att det går säkert att plocka ihop flera kompletta bilar.
Har ett antal vagnar som är hemtagna tidigare bara för delar, till mig själv. Och för andra....
Då dessa vagnar är, i min värld för "rostskadade" för att laga upp....

Allt finns hemma hos mig i Tumba.

mvh Bertil.

Finnland - 2017-2-22 kl 12:39

Bah, 90 2.0 CEM är ju vanliga. Vill du vara udda så köper du en Alfetta 2.0 CEM, nord med CEM. 994 stycken lr så tillverkade.
http://www.subito.it/auto/alfa-romeo-alfetta-cem-1983-1983-n...

Besar - 2017-2-22 kl 17:40

Quote: Ursprugligen inlagt av blyfot  
Vad är det för fläktar som sitter bak på den röda GTVn?


Datorfläktar :)
Kylaren är flyttat bak, för-förra ägaren var lite optimistisk kanske :)

Får gå igenom när jag väl börjar bygga på den.

Besar - 2017-2-22 kl 17:42

Quote: Ursprugligen inlagt av Finnland  
Bah, 90 2.0 CEM är ju vanliga. Vill du vara udda så köper du en Alfetta 2.0 CEM, nord med CEM. 994 stycken lr så tillverkade.
http://www.subito.it/auto/alfa-romeo-alfetta-cem-1983-1983-n...


Nu har jag inte jätte bra koll på italienska marknaden eller CEM, men 2000€ för den där känns riktigt billigt :oO

Besar - 2019-4-3 kl 21:01

Som vanligt allt för lite tid och alldeles för många projekt...

En smart person skulle få ihop bilen på enklaste smidigaste set och sålt den då planerna ändrats och annan banbils objekt inhandlats enligt inlägg innan.

En mindre smart person tar beslutet att börja peta i den!


Och när en bil väl är uppe på pallbockar...ja då verkar den vilja förbli i det stadiet.


IMG_20170812_220924.jpg - 1.4MB

IMG_2181.jpg - 1.1MB



Bort med alla stötfångare, tröskellådor, skärmbreddare...peta bort rostskyddsmassan...
...och såklart så gömde det sig mer rost än vad man först trodde!!



IMG_2033.jpg - 1.9MB

IMG_2052.jpg - 1.3MB

IMG_2053.jpg - 2.1MB

IMG_2061.jpg - 1.9MB

IMG_2062.jpg - 897kB


IMG_3058.jpg - 1.5MB

IMG_3144.jpg - 1.2MB


:( :oO


Frågade runt på några ställen, räkna med runt 40-50' för att fixa...:oO

Garagekompis som precis hade pensionerad sig och jag kollade på den...
- "Köp svets och plåt så kan jag lära dig fixa detta"

:bananana: Jippii...perfekt, fanns en plan, fanns hop :banana:

Svets o plåt köptes......o sen gick det mer än ett år och inget gjordes!


IMG_8688.jpg - 1.1MB

Besar - 2019-4-3 kl 21:14

...tills nu i slutet av januari.

Fick ångest av att inget hände och vill ha mekkplatsen ledig till de andra projekten, så nya tag.


IMG_2933.jpg - 1.1MB

IMG_3056.jpg - 905kB



IMG_3054.jpg - 1021kB IMG_3055.jpg - 1.1MB


I princip bara kaross kvar...det mesta nerplockat.


...och för att det inte ska bli ett evighets-projekt så fuskar jag och hyr in en plåtslagare :smash: :thumbsup:


Så nu händer det grejer...


IMG_2944.jpg - 1.1MB

Chramon - 2019-4-4 kl 05:40

Kul att ännu en 75:a vaknar till liv igen.
Var det "pensionären" som skulle visa som fick rycka ut? :cool:

Besar - 2019-4-5 kl 07:49

Tyvärr inte, jag har inga fasta tider i garaget utan tar mig dit lite spontant, oftast kvällspass (20 - 23). Kompisen är mest där vardagar dagtid.

Han jag hyr in jobbar kväll han med, och hälften av tillfällena är jag inte med honom han sköter sig själv :)

Alfaduden - 2019-4-10 kl 09:06

Jeg har komplett "lyx" innredning til deg. Skinn El. stolar, baksete i skinn og dørsider i orginalt QV stoff.

Hør av deg!
-Magnus

Besar - 2019-4-10 kl 13:17

Hej Magnus, tack för erbjudandet men har redan hittat inredning, 2 st tom, en ts och en v6. Vi jobbar på leverans av det.







bild 1.JPG - 116kB

bild 2.JPG - 114kB

bild 3.JPG - 129kB

argentaperra - 2019-4-10 kl 14:27

Avis på immaculate dörrar!

FredrikAssarsson - 2019-4-10 kl 18:37

Sjukt fint! Skadad som jag är blir dock det första jag tänker på hur snyggt det skulle vara med att klä om i grått skinn istället för tyget på dörrsidorna hehe! :P

Besar - 2019-8-30 kl 10:53

Semester tider, bruten ben (svetsaren) etc...
Men, efter dubbelt så många svetstimmar (än först estimerade) så är den hyfsat rostfri och någorlunda ihopsatt.



1_IMG_5670.jpg - 1.4MB


2_IMG_5944.jpg - 1.1MB


3_IMG_5675.jpg - 1.2MB


4_IMG_5677.jpg - 1.7MB

5_IMG_5935.jpg - 1.7MB

6_IMG_5939.jpg - 2MB

7_IMG_5941.jpg - 1.7MB

Besar - 2019-8-30 kl 10:59

Monterad grejer så den är rullbar...



8_IMG_8149.jpg - 1MB

9_IMG_8152.jpg - 1.4MB

10_IMG_8416.jpg - 1.9MB

11_IMG_8418.jpg - 1.8MB

Besar - 2019-8-30 kl 14:24

Motorn på plats...
En 2.5a som köptes av en medlem här på sidan för några år sen, han hade uppgraderat till en 3.0 på sin GTV6a om jag minns korrekt.

12_IMG_8750.jpg - 1.5MB

13_IMG_8751.jpg - 1.3MB

14_IMG_8752.jpg - 1.5MB

15_IMG_8753.jpg - 1.2MB

Besar - 2019-8-30 kl 14:27

Hinner samla damm på 3 år! (planen var att bli "färdig" på max ett år!)



16_IMG_7920.jpg - 1.5MB

17_IMG_7921.jpg - 1.8MB

18_IMG_7929.jpg - 1.3MB

IMG_8435.jpg - 1.5MB

Besar - 2019-8-30 kl 14:52

Märks det att jag gillar bilder?
Vi tar några till för säkerhets skull! :)

Vill man ha ännu fler bilder!!!
Då kan man följa mig på Instagram :)

https://www.instagram.com/besar_j/


Platsen i mekgaraget behövs till annat, denna får flytta.



IMG_8439.jpg - 4.3MB

IMG_8447.jpg - 2.1MB

IMG_8454.jpg - 1.5MB

IMG_8457.jpg - 1.4MB

Besar - 2019-8-30 kl 15:04

Så nu räcker det med bilder :)

Framtida plan?
Sälja!!

Är ganska nöjd med det jag har gjort hittills, någon annan får nog ta över och fullfölja resten.

Väldigt bra grund att börja på! Allt fastrostat och smuts o damm har jag och förra ägaren gått över, varsågod!!

Allt (..nja..) finns.
Har hamstrat det mesta.
Av det stora som jag vet fattas är:
Kylare, bromsok bak, stötdämpare bak, interiörmatta (kanske har)...och förmodligen en del småsaker får man räkna med.
Inredning finns (se ovan ovan...) men räkna med att det saknas småpill här med.

Väldigt frisk nu undertill, finns rostbubblor på rutram och några andra ställen.

Får fixa en riktig annons senare om någon vecka, lite svårt att sätta pris, får nog bli budgivning.
Rostlagningen har nästan nuddad 20tkr...det borde man väl kunna få tillbaka och lite till eller?:oO

Alfaduden - 2019-9-4 kl 04:49

Skickad PM :afro:

George Junior - 2019-9-4 kl 15:36

Ang din ursprungliga ambition att bygga banbil, en fräsch 75a med lite uppstyvad fjädring och vassare belägg är väl en helt ok Trackdaybil utan att man behöver modifiera en massa?

Besar - 2019-9-10 kl 09:55

Quote: Ursprugligen inlagt av George Junior  
Ang din ursprungliga ambition att bygga banbil, en fräsch 75a med lite uppstyvad fjädring och vassare belägg är väl en helt ok Trackdaybil utan att man behöver modifiera en massa?



Jo jag har några bilar som jag kan använda till trackdays...men vill ha en "riktig" banbil som jag skall använda till trackdays utan att vara rädd att jag förstör fälgar, får någon repa etc.
...och har hittat ett bra objekt till det som man ser på sida 2 här, en Alfetta GTV med FIA certifierad bur. Skall "bara" sätta ihop den...:)

HEDBERG - 2019-9-10 kl 18:19

"Farfars bil" ? D.v.s FMO 564 :-) du får gärna lägga upp bilden jag skickade om du har lust hälsningar Björn

Besar - 2019-9-11 kl 18:07

Quote: Ursprugligen inlagt av HEDBERG  
"Farfars bil" ? D.v.s FMO 564 :-) du får gärna lägga upp bilden jag skickade om du har lust hälsningar Björn



Precis...tack för bilden och historien, får bli en separat tråd för den när jag startar.
Önskan den drivlinan som din farfar körde med fanns kvar...men nu blir det busso 24 är tanken.



4A6D6E1C-391D-4DC8-A43E-673D45A0E92D.jpeg - 196kB

HEDBERG - 2019-9-11 kl 18:13

:-):cool: