AlfaPower

Tanka E10

lenel - 2021-8-1 kl 19:29

Jag undrar om min alfa 166 3.0 2004 klarar att tanka 95 E10.
Tanka 98 med mindre inblandning är väldigt sällsynta i Småland.

Atterhall - 2021-8-2 kl 08:44

Bilden stulen från gruppen Alfisti Sweden på Fejjan...

Din bil kommer inte dö av att du tankar E10 någon enstaka gång och kommer antagligen gå alldeles utmärkt på den soppan, men det finns en uppenbar risk att du får problem med framförallt slangar och tätningar i bränslesystemet över tid eftersom de gummikvaliteter som tidigare använts inte självklart är beständiga mot etanol. Särskilt inte om den står oanvänd längre perioder. "Worst case" är att du får ett läckage på fel ställe som ökar brandrisken högst avsevärt.

Om du går igenom hela bränslesystemet från tankpåfyllning till insprutare och säkrar att det är material som klarar etanolen är det nog bara att köra, men jag tar den försiktiga vägen och tankar 98. Ska man ställa undan bilen är det en del som rekommenderar att man tankar Aspen eller motsvarande alkylatbensin "sista svängen" innan vintervilan.

Ta kontakt med dina lokala mackägare, kanske allra helst tillsammans med några andra bilentuiaster i området - får de bara rätt input kan de säkert se affärsmöjligheten att erbjuda 98 också.

Alfa-E10.jpg - 68kB

HEDBERG - 2021-8-5 kl 22:03

Jag tänker så här ,tanka 98 oavsett vilket om möjligt då det förbättrar chansen att det går att få tag på samt att det är bättre för motorn